Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Bonusy dla pracowników to też forma wynagrodzenia

Data: 2013-06-24 Kategoria: Prawo pracy

Praca nie powinna być tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Jeśli pracownik czuje się dobrze w firmie, która go zatrudnia, to daje z siebie wszystko i jego notowania rosną. Dlatego pracodawca powinien zadbać o przyjazną atmosferę w pracy, wprowadzając system motywacyjny.

Przedsiębiorstwa przeprowadzają kosztowne procesy rekrutacyjne w celu znalezienia odpowiedniego pracownika. Odszukanie pośród stosów CV tej właściwej, w pełni kompetentnej osoby nie jest wcale takie łatwe. Jeśli przedsiębiorca zatrudni już takiego pracownika, który będzie spełniać jego wymogi, wówczas powinien postarać się o to, żeby go zatrzymać w firmie. Dobry pracownik jest na wagę złota. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, jak dużego nakładu finansowego wymaga poprawnie przeprowadzona rekrutacja, która zaowocowałaby wykwalifikowanym pracownikiem. Jednym ze sposobów zmniejszenia tych kosztów staje się właściwy system motywowania, który sprawi, że pracobiorca chętniej będzie wykonywał swoje obowiązki i nie odejdzie z pracy.

Pracodawca powinien dokładnie przeanalizować alternatywne metody wynagradzania. Oczywiście wysokość pensji jest niezwykle istotna i zdaje się najbardziej motywuje pracownika, ale niestety w ten sposób nie można wszystkich jednocześnie zadowolić, a podwyżki zdarzają się raczej rzadko. Takie sytuacje wpływają negatywnie na atmosferę w miejscu pracy. Ważne, by nikogo nie dyskryminować, dlatego warto wprowadzić do firmowego systemu wynagrodzeń bonusy, które zbudują tak cenne więzi między firmą a osobą w niej zatrudnioną oraz dadzą perspektywy na długotrwałą współpracę.

Polecamy

Płaca minimalna w 2014 roku

Paleta bonusów jest niezwykle szeroka, pracodawca decydując się na któryś, musi pamiętać o dostosowaniu go do specyfiki firmy oraz do poszczególnych grup zawodowo-kwalifikacyjnych. W międzynarodowych konsorcjach pracodawcy chętnie sięgają po tzw. pakiet socjalny ograniczony pewną kwotą. Pracownik samodzielnie rozdysponowuje ją na dowolne rzeczy z pakietu. Możliwość wyboru zawsze działa bardziej motywująco niż jednorazowa podwyżka. Tym samym buduje w pracowniku poczucie niezależności. Wynagrodzenia pakietowe obejmują często karnety na siłownie, fitness lub basen, w taki sposób pracodawca pokazuje, że dba o zdrowie i kondycję fizyczną swoich pracowników. Z kolei wszelkie dopłaty do edukacji w postaci skierowań na kursy językowe, dodatkowe szkolenia czy studia, podwyższają kwalifikacje osoby zatrudnionej, co działa korzystnie w obie strony. W ten sposób firma zyskuje zadowolonego, zdrowego i wykształconego pracownika.

Do poza finansowych metod wynagradzania pracowników należą również: bezpłatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, kupony żywieniowe, bony towarowe, a na wyższych stanowiskach także służbowe komórki, laptopy, samochody i mieszkania.

Pracodawcy powinni pamiętać, że poza finansowymi wynagrodzeniami, istnieją inne sposoby motywowania pracowników i okazania uznania dla ich pracy. Poza finansowe systemy świadczeń są o tyle korzystne, że firmy z tego tytułu zyskują różnego rodzaju ulgi podatkowe, które mogą wpisać w koszty działania przedsiębiorstwa. Benefity utwierdzają pracowników, że dobrze wykonują swoją pracę, że są potrzebni. Dzięki nim zadowolenie pracownika wzrasta, a to buduje dobre relacje międzyludzkie w firmie i ożywia atmosferę.

Data: 2013-06-24 Kategoria: Prawo pracy