Faktury zbiorcze na podstawie dokumentu WZ

Faktury zbiorcze na podstawie dokumentu WZ
Data: 2013-10-17 Kategoria: Zdaniem eksperta Autor: Anna Hugiel Lazarowicz

Mam pytanie odnośnie faktur zbiorczych. Wydaję klientowi towar z magazynu na podstawie WZ, w związku z tym chciałbym wystawiać fakturę zbiorczą raz na trzy miesiące. Czy mogę w ten sposób postępować, czy muszę wystawiać faktury co miesiąc, aby rozliczyć podatek VAT?

Piotr, Bielsko Biała

 

Proszę pamiętać, iż dokument WZ nie jest dla jego wystawcy dokumentem księgowym i nie podlega ewidencji w KPiR. Zgodnie z art. 14 ust. 1c za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub otrzymania należności.

Jeżeli chodzi o wystawianie zbiorczych faktur, zgodnie z przepisami jest Pan zobowiązany do wystawiania ich nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Oznacza to, iż może Pan wystawiać dokumenty WZ, a do nich fakturę zbiorczą raz na miesiąc dla danego klienta.

Polecamy

Faktura zbiorcza - kiedy można ją wystawić?

Data: 2013-10-17 Kategoria: Zdaniem eksperta
Polecamy:
Firma
Księgowość
Podatki
Prawo pracy
Ubezpieczenia
Finanse