Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Nowe zasady przy sprzedaży samochodu osobowego od 1 kwietnia 2014

Data: 2014-03-17 Kategoria: Prawo podatkowe Autor: Angelika Borowska

Sprzedaż samochodu osobowego po 1 kwietnia 2014

Prawo do skorzystania ze zwolnienia przy częściowym odliczeniu VAT na pewno zostanie uchylone z pierwszym dniem kwietnia 2014 roku - na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.

Począwszy od tego okresu sprzedaż samochodu osobowego, przy kupnie którego nabywca miał prawo do dokonania częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego, będzie opodatkowana podstawową stawką VAT, czyli 23%.

Polecamy

Samochód firmowy a odszkodowanie

Mocy nie straci jednak art. 43 ust. 1 pkt ustawy o VAT, który umożliwia zwolnienie w sytuacji, gdy sprzedawane są składniki majątku wykorzystywane tylko na cele działalności zwolnionej z podatku, przy kupnie których nabywca nie dysponował prawem do odliczenia VAT. Jednakże - jak napisano wyżej - w praktyce taka możliwość dotyczy wyłącznie podatników zwolnionych z VAT.

Dokonując sprzedaży samochodu osobowego należy również mieć na uwadze kwestię korekty VAT naliczonego, gdy sprzedaż następuje przed upływem 60 miesięcy od zakupu (lub 12 miesięcy w przypadku, gdy wartość samochodu nie przekracza 15.000 zł). Do końca marca 2014 roku w sytuacji, gdy podatnik przy sprzedaży pojazdu korzysta ze zwolnienia z VAT (samochód, przy zakupie którego przysługiwało mu częściowe odliczenie podatku 60% nie więcej niż 6000 zł), zachodzi konieczność dokonania obowiązkowej korekty na minus. Natomiast po wejściu w życie nowych przepisów ustawy i nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT mogłaby być to w niektórych przypadkach korekta na plus (dotyczy aut zakupionych po 1 kwietnia 2014 roku z 50% odliczeniem), czyli pozwalająca odzyskać nieodliczony przy zakupie podatek, z uwagi na to, że sprzedaż musiałaby być już opodatkowana stawką 23%.

Data: 2014-03-17 Kategoria: Prawo podatkowe