Wystawienie faktury przez podatników zwolnionych z VAT

Data: 2014-02-03 Kategoria: Zdaniem eksperta Autor: Ewa Szpytko

Czy jako podatnik VAT zwolniony, ale niezarejestrowany na VAT-R jako podatnik VAT zwolniony mogę od stycznia 2014 roku wystawiać faktury przewidziane dla podatników VAT korzystających ze zwolnienia?

Marcin, Zielona Góra

 

Tak. Przepisy zawarte w znowelizowanej Ustawie o VAT pozwalają na wystawianie faktur od stycznia 2014 roku również podatnikom VAT korzystającym ze zwolnienia. Co więcej art. 106b ust. 3 ustawy mówią o tym, że mogą mieć oni nawet taki obowiązek:

"Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  • sprzedaż zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty."

Podczas wystawiania faktur przez podatnika zwolnionego z VAT należy pamiętać o obowiązku wskazania:

  • przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
  • przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
  • innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.

Polecamy

W 2014 roku faktura wystawiana przez każdego

Data: 2014-02-03 Kategoria: Zdaniem eksperta
Polecamy:
Firma
Księgowość
Podatki
Prawo pracy
Ubezpieczenia
Finanse