Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Nieopłacenie OC - konsekwencje niewypełniania obowiązku ubezpieczenia OC

Nieopłacenie oc - skutki
Data: 2017-01-05 Kategoria: Prawo gospodarcze Tag artykułu: nieopłacenie oc Autor: Angelika Borowska

Każdy posiadacz pojazdu samochodowego zobligowany jest do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co ważne, a o czym ich właściciele często zapominają za nieopłacenie OC mogą trafić na listę dłużników. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy dokonywana jest sprzedaż samochodu. Poprzedni właściciele często zapominają o zgłoszeniu faktu sprzedaży pojazdu w ciągu 30 dni od dnia dokonania sprzedaży. Niejednokrotnie skutkuje to automatycznym przedłużeniem polisy na kolejny rok. Uprzedni posiadacz, nie zdając sobie z tego sprawy, nie opłaca obowiązkowych składek ubezpieczeniowych, w skutek czego trafia na listę dłużników.

Inną równie częstą sytuacją jest świadome nieopłacenie składek OC przez właścicieli samochodów, spowodowane trudną sytuacją finansową.

Lista dłużników - nieopłacenie OC

Zgłoszenia nierzetelnego płatnika składek OC do listy dłużników dokonuje samo towarzystwo ubezpieczeniowe. Natomiast wykreślenie następuje dopiero na wniosek wierzyciela po otrzymaniu całości lub części zapłaty.

Nieopłacenie OC - konsekwencje

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wyłapuje przerwę w ubezpieczeniu i nawet jeśli kierowca nie jeździ autem, to do jego domu może przybyć zawiadomienie o konieczności zapłacenia kary. Kara ta jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. W 2014 roku wynosi ono 1680 zł.

Dla samochodów osobowych kara wynosi 2-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 3.360 zł. Samochody ciężarowe oraz autobusy muszą liczyć się z wyższą karą - 5040 zł. W przypadku innych pojazdów - ⅓ najniższej krajowej, czyli 560 zł.

Ważne!

Kary dla posiadaczy pojazdów samochodów są zależne również od okresu pozostawania bez ubezpieczenia OC:

  • do 3 dni: 20% minimalnego wynagrodzenia
  • do 14 dni: 50% minimalnego wynagrodzenia
  • powyżej 14 dni: 100% minimalnego wynagrodzenia

 

Zobacz, czy wydatki na ubezpieczenia możesz wpisać w koszty firmowe!

Data: 2017-01-05 Kategoria: Prawo gospodarcze