Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

E-book: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Data: 2013-11-19 Kategoria: Ebooki

Jedną z form opodatkowania, na którą mogą zdecydować się przedsiębiorcy korzystający z uproszczonej księgowości, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jego dużą zaletą jest łatwość obliczeń i stosunkowo niskie stawki podatku.

Podstawa opodatkowania i stawki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest często wybierany ze względu na fakt, że w jego przypadku podstawę opodatkowania tworzą wyłącznie przychody podatnika. Nie są tu natomiast uwzględniane poniesione w celu ich uzyskania koszty. Jedynym, o co można pomniejszyć przychody, są opłacone składki ubezpieczeniowe.

Mimo, iż brak możliwości pomniejszenie przychodu o koszty może wydawać się nieopłacalny, w praktyce w wielu firmach ryczałt jest jednak bardziej ekonomiczną formą opodatkowania. Wiąże się to ze znacznie niższymi stawkami podatku - w zależności od zakresu działalności, wynoszą one 3%. 5,5% lub 8,5%. W nielicznych przypadkach zdarza się stawka w wysokości 17% lub 20%.

Prawo do opodatkowania ryczałtem

Możliwość opodatkowania ryczałtem nie jest dostępna wszystkim przedsiębiorcom. Zgodnie z przepisami podatkowymi istnieją formy działalności, które obligatoryjnie nie zezwalają na wybór takiej formy rozliczania podatku dochodowego.

Dodatkowo, podatnicy którzy chcą rozliczać się w formie ryczałtu są ograniczeni także limitem przychodów. Po przekroczeniu określonej sumy zdecydowanie się na taką formę nie jest już możliwe.

Warto pamiętać, że domyślną formą opodatkowania są zasady ogólne. Zatem nowy przedsiębiorca, który chciałby wybrać ryczałt, musi pamiętać o umieszczeniu odpowiedniej adnotacji podczas wypełniania formularza CEIDG-1. Natomiast podatnik, który już posiada swoją firmę i chciałby zmienić w niej formę rozliczenia, jest ograniczony terminami. Zgłoszenie takiej decyzji można złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego wyłącznie do 20 stycznia nowego roku podatkowego. Po tej dacie rozliczenie ryczałtowe będzie można wybrać dopiero w kolejnym roku. Jednocześnie, decydując się na ryczałt, przedsiębiorca musi pamiętać, że także jest to deklaracja na cały rok. Wyjątkiem są tu sytuacje utraty prawa do ryczałtu - chociaż także w tym przypadku od różnych czynników uzależnione jest, czy należy natychmiast zacząć ewidencję na zasadach ogólnych, czy też obowiązek ten powstanie dopiero od nowego roku podatkowego.

Rozliczenia roczne

Podobnie jak na zasadach ogólnych, przedsiębiorca nie ma obowiązku składania miesięcznych czy kwartalnych deklaracji, a jedynie wpłacanie należnych kwot podatku. Natomiast rozliczenia dokonuje się na podstawie rocznej deklaracji - dla ryczałtu właściwym drukiem będzie PIT-28.

Data: 2013-11-19 Kategoria: Ebooki
pdf
e-book w formacie PDF (druk do ręcznego wypełnienia) Do wydrukowania e-booków PDF wymagany jest program Acrobat Reader w wersji 8.0 lub nowszej, dostępny na stronie Adobe
docx
e-book w formacie DOCX (edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie) Do edycji e-booków DOCX wymagany jest program Microsoft Word 2010 lub nowszy.