Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

E-book: Wszystko o działalności gospodarczej

Data: 2013-11-15 Kategoria: Ebooki

Własne przedsiębiorstwo może być bardzo dobrą alternatywą dla pracy na etacie. Po transformacji systemowej w Polsce liczba prywatnych firm znacząco wzrosła. Dlatego też, bez względu na to, czy jest się na początku drogi kariery, czy też posiada już jakieś doświadczenie, zawsze warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Na początek jednak warto zdobyć podstawowe informacje - wszystko o działalności gospodarczej.

Wszystko o działalności gospodarczej - jak zacząć?

Aby założyć firmę, która przyniesie zysk, a jednocześnie jej prowadzenie będzie dla przedsiębiorcy przyjemnością, warto zacząć od dobrego pomysłu. Aby stał się on dźwignią sukcesu należy pamiętać, iż pomysł nie może być tylko oryginalny i niezwykły - niezbędne jest też zbadanie, czy rynek potrzebuje akurat takiego produktu lub usługi, którymi chciałby zająć się przyszły przedsiębiorca.

Po wymyśleniu zakresu działalności przychodzi pora na kolejny krok - rejestrację działalności. W początkowej fazie, kiedy wybiera się raczej uproszczone formy prowadzenia przedsiębiorstwa, formalności dopełnia się poprzez formularz CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej). Decydując się na spółkę osobową albo kapitałową, podatnik będzie musiał zgłosić się już do Krajowego Rejestru Sądowego.

Sposoby finansowania działalności

Często zdarza się, że podatnik chciałby założyć własną firmę, ale nie posiada odpowiedniego kapitału bądź też obawia się braku płynności finansowej. W tej sytuacji w sukurs przychodzą dostępne na rynku formy uzyskania kapitału.

Decydując się na skorzystanie z oferty banków, przedsiębiorca może wybierać wśród różnego rodzaju kredytów i leasingów. Inna opcją są dotacje - z urzędu pracy czy też finansowane w ramach programów unijnych.

Rozliczenia z urzędem skarbowym i ZUS

Choć wielu podatników może z obawą patrzeć na obowiązki, jakie nakłada prowadzenie własnej działalności, w praktyce nie jest to aż takie trudne. Do najważniejszych zadań podatnika należy poprawne obliczanie należności w ramach podatku dochodowego (PIT bądź CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). Dodatkowo konieczne będzie obliczanie i odprowadzanie składek na ubezpieczenia.

Zarządzanie zespołem

Warto pamiętać, że własna działalność gospodarcza to nie tylko podatki i księgowość, ale też ludzie. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa konieczne będzie prawdopodobnie zatrudnianie nowych pracowników. Dobry przedsiębiorca powinien być zatem jednocześnie dobrym liderem.

Choć niektórzy mają zdolności przywódcze we krwi, a innym nieco gorzej idzie zarządzanie, to efektywnego kontaktowania się z ludźmi można się nauczyć. Warto zatem poświęcić parę chwil na poznanie tajników negocjacji, zarządzania i relacji interpersonalnych.

Data: 2013-11-15 Kategoria: Ebooki
pdf
e-book w formacie PDF (druk do ręcznego wypełnienia) Do wydrukowania e-booków PDF wymagany jest program Acrobat Reader w wersji 8.0 lub nowszej, dostępny na stronie Adobe
docx
e-book w formacie DOCX (edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie) Do edycji e-booków DOCX wymagany jest program Microsoft Word 2010 lub nowszy.