Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

E-book: Wszystko o podatku dochodowym od osób fizycznych

Data: 2014-01-29 Kategoria: Ebooki

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedna z najpowszechniejszych opłat w Polsce - obok podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Zasady ustalania jego wysokości oraz poboru uregulowane zostały Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r.

Kogo dotyczy podatek dochodowy od osób fizycznych?

Jak sama nazwa wskazuje, podatek dochodowy dotyczy osób fizycznych - czyli takich, które nie posiadają osobowości prawnej. Ustawa wskazuje, że należy nim objąć tych, którzy posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na to, jakie jest źródło ich przychodów. Miejsce zamieszkania definiowane jest poprzez posiadanie na tym terytorium centrum interesów osobistych lub gospodarczych - czyli ośrodka interesów życiowych albo poprzez długość przebywania na terenie Polski - ponad 183 w ciągu roku podatkowego.

Zatem, osoby pracujące w ramach umowy o pracę, umów cywilnoprawnych albo prowadzące własne jednoosobowe działalności gospodarcze albo spółki cywilne, podlegają właśnie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Wysokość podatku

Podatek dochodowy wyliczany jest na podstawie uzyskanego przez podatnika dochodu - czyli, w większość przypadków, przychodu pomniejszonego o koszty. Jego stawki są dość zróżnicowane i zależą od tego, jaką formę rozliczeń z fiskusem wybiera podatnik.

Zasady ogólne zakładają, że podatku dochodowego nie trzeba płacić, jeśli w skali roku uzyskało się dochody nie większe niż - w 2014 r. - 3091 zł - jest to tzw. kwota wolna od podatku. To, co uzyskane powyżej tej kwoty aż do wartości 85 528 zł, należy opodatkować 18% podatku. Natomiast wartości wyższe objęte są już 32% stawką.

W przypadku wyboru podatku liniowego stawka podatku jest stała i wynosi 19% bez względu na podstawę opodatkowania. Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może mieć różne stawki, w zależności od źródła przychodu - 3%, 5,5%, 8,5%, 17% ub 20%.

Obowiązki podatnika

W ciągu roku podatkowego podatnik musi pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy - w zależności od wybranej metody rozliczeń, co miesiąc bądź co kwartał. Natomiast w trakcie roku nie trzeba składać do urzędu żadnej deklaracji - od 2007 roku zniesiono bowiem obowiązek składania deklaracji PIT-5 lub PIT-5L.

Na zakończenie roku podatkowego należy natomiast przekazać do urzędu deklarację roczną, za pomocą której podsumowywany jest cały rok podatkowy. Ewentualne niedopłaty lub nadpłaty także rozliczane są za jej pomocą.

 

Data: 2014-01-29 Kategoria: Ebooki
pdf
e-book w formacie PDF (druk do ręcznego wypełnienia) Do wydrukowania e-booków PDF wymagany jest program Acrobat Reader w wersji 8.0 lub nowszej, dostępny na stronie Adobe
docx
e-book w formacie DOCX (edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie) Do edycji e-booków DOCX wymagany jest program Microsoft Word 2010 lub nowszy.