Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Jeśli planujesz nabywać towary z UE, zarejestruj się do VAT-UE

towary z ue
Data: 2017-02-09 Kategoria: Zdaniem eksperta Tag artykułu: towary z ue Autor: Beata Kostrzycka

Planuję import komputerów z Niemiec. Powiedziano mi, że kupując towary z UE powinnam załatwić sobie NIP UE. Co muszę wypełnić, aby go uzyskać?

Paulina, Grodzisk Wlkp.

 

W przypadku, gdy jest Pani czynnym podatnikiem VAT, a towar planuje zakupić z innego kraju UE, wystąpi obowiązek zarejestrowania się do VAT-UE na formularzu VAT-R (część C.3) oraz do wykazania zakupu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Dodatkowo, do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym (czyli miesiącu w którym wystąpiła transakcja), należy złożyć w wersji elektronicznej deklarację VAT-UE

Co ważne, jako podatnik zarejestrowany do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, powinna Pani od kontrahenta z Niemiec otrzymać fakturę bez podatku VAT (wg stawki 0%). W tym przypadku nastąpi bowiem obowiązek samodzielnego rozliczenia VAT. Jeżeli jednak towar nabywany jest w celach związanych z działalnością opodatkowaną, to transakcja ta pod względem VAT będzie neutralna podatkowo (podatek wykazuje się w rejestrach oraz deklaracji VAT zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu).


Pobierz za darmo formularz VAT-UE i przeczytaj, jak go wypełnić!

Data: 2017-02-09 Kategoria: Zdaniem eksperta